Finanse

Inwestycja w stare monety – czy warto?

Inwestycja w stare monety - czy warto?

Numizmatyka jest oryginalnym sposobem na dodatkowy zastrzyk gotówki, dzięki czemu można uczynić ze swojej pasji dobry sposób na zarobek. Na rynku kolekcjonerskim znaleźć można różne rodzaje monet, w tym unikatowe egzemplarze o wysokiej wartości kolekcjonerskiej. Czy inwestowanie w stare monety jest dobrym pomysłem? Odpowiadamy.

Numizmatyka – w co opłaca się inwestować?

W szczególności cenione są monety wykonane z metali szlachetnych, które nie tracą na swojej wartości. Najwięcej korzyści przynosi inwestycja w monety obiegoweinwestycyjne (bulionówki), czy monety kolekcjonerskie. Oprócz tego wśród inwestorów dużą popularnością cieszą się także banknoty kolekcjonerskie lub talary. Co jednak istotne – numizmatyka łączy naukę o monetach z wiedzą na temat medali lub odznaczeń. Mimo że obie kategorie określa się jako numizmaty i często tworzą jedną kolekcję, istnieje między nimi różnica. 

Odznaczenia i medale

W przeciwieństwie do monet nie mają one określonego nominału, co sprawia, że nie są traktowane jako środek płatniczy. Wyjątek stanowi południowoafrykański Krugerrand który, mimo że nie posiada nominału, został dopuszczony do obiegu. Medale i odznaczenia zazwyczaj wybijane są z myślą o upamiętnieniu ważnej osoby, czy wydarzenia. Dlatego też są one wytwarzane w mennicach, co nie zmienia faktu, że z prośbą o ich wyemitowanie może wystąpić każda instytucja, czy osoba prywatna. Coś, co odróżnia kategorię numizmatów, to sposób ich powstawania. Medale i odznaczenia są wybijane za pomocą specjalnej techniki odlewniczej. Z ciekawą ofertą polskich odznaczeń zapoznasz się pod adresem: https://numimarket.pl/kategoria/polska_220/1.

Numizmatyka - w co opłaca się inwestować?

Monety

Moneta to oficjalny środek płatniczy. Świadczy o tym jej nominał, który określa wartość obiegową – w tym wypadku najcenniejsze są monety kolekcjonerskie. Przeważnie wykonane są ze szlachetnych kruszców, których wartość przewyższa sam nominał. Wieloletni kolekcjonerzy poszukują również takich egzemplarzy, które zostały wytworzone w najbardziej renomowanych mennicach, gwarantujących wysoką jakość emisji, czy nadanie większej wartości pozyskanym zbiorom. Oprócz tego każda moneta musi mieć wytłoczone oznaczenie emitenta i informację o roku emisji

Pieniądze lokalne

Ciekawym przypadkiem są monety niebędące pieniądzem, a więc takie, które mają nominał i oznakę emitentaale nie są uznane za oficjalny środek płatniczy. Są one traktowane jako atrakcja turystyczna emitowana w celach promocyjnych. Dlatego też w trakcie sezonu w danym regionie służą jako substytut pieniądza, który turyści mogą traktować jako podstawowy środek płatniczy. Co jednak istotne – posługiwanie się pieniędzmi lokalnymi, jak normalną walutą, wymaga zawarcia umowy ze sprzedawcami. Tego typu numizmaty, mimo że rzadko, stanowią obiekt zainteresowania wśród pasjonatów starych monet. 

Wartościowa kolekcja – jakie czynniki o niej decydują? 

Zbieranie starych monet to umiejętność, która wymaga nie tylko znajomości aktualnych trendów na rynku numizmatycznym, ale również wiedzy o podstawowych cechach monet. Zakup i sprzedaż starych monet wymaga zwracania uwagi na to, w jakim stanie zachowana jest moneta. Oprócz tego istotne jest jej pochodzenie geograficzne, czy historyczne. Nie można pominąć także rodzaju kruszcu, z którego została wykonana. Nie bez znaczenia pozostaje nakład wyemitowanych na świecie numizmatów. Ponadto wielu kolekcjonerów poszukuje do swojej kolekcji egzemplarzy, które mają określoną tematykę. Każdy z tych czynników stanowi istotny element przy dokonywaniu wyceny starych monet, pozwalającej ocenić ich wartość, a także opłacalność inwestycji w numizmaty.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.