Dziecko

Jak przygotować się do matury?

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych w życiu. W końcu to od jego wyniku zależy na jaką uczelnię się dostaniecie. Niewątpliwie więc trzeba się do niego odpowiednio przygotować i jak najszybciej wziąć się za nadrabianie zaległości. Dziś podpowiemy Wam jak to zrobić.

Jak dobrze przygotować się do matury?

Przygotowanie do matury jest czasochłonne, szczególnie gdy trzeba jeszcze nadrobić zaległości. Przede wszystkim nauka musi odbywać się systematycznie. Co istotne nie należy uczyć się w nocy, gdyż to nie przynosi żadnych efektów. Trzeba też zadbać o prawidłową dietę. Musi być ona oparta przede wszystkim na warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych. Zamiast tłustego mięsa należy wybrać ryby morskie. Dzięki prawidłowej diecie zyskuje się więcej energii, ale też poprawia się koncentracja i łatwiej się uczy. Całkowicie należy zrezygnować z jedzenia śmieciowego. Trzeba jeszcze wprowadzić aktywność fizyczną. Podczas wysiłku wydzielane są endorfiny zwane hormonami szczęścia. Łagodzą one objawy stresu i pozwalają zrelaksować się. Ważny jest też sen, niewątpliwie należy się wysypiać. Nie oznacza to jednak, że można spać od 2 w nocy do 12 rano, gdyż taki sen nie jest efektywny. Nie można zasypiać ze słuchawkami w uszach czy przy włączonym telewizorze. Jeśli macie problemy z zaśnięciem zawsze możecie włączyć muzykę relaksacyjną czy z odgłosami natury. To naprawdę dobrze działa. Przed snem można też napić się herbatki miętowej. A jeżeli i to nie działa, to można spróbować starych sposobów, czyli wypić pół szklanki ciepłego mleka z łyżeczką miodu. Przed snem nie można też się objadać, gdyż to także fatalnie działa na cały organizm i sprawia, że czujecie się zmęczeni.    

Czy pomoce naukowe są niezbędne?

Przygotowując się do matury, warto sięgać po pomoce naukowe. Tutaj doskonale sprawdzi się repetytorium maturalne. Warto zakupić repetytoria z wszystkich przedmiotów, które zdajecie na maturze. Dzięki takim podręcznikom nie tylko powtórzycie materiał, ale też sprawdzicie, w których częściach macie braki. W ten sposób łatwiej będzie je nadrobić. Warto jeszcze wiedzieć, że repetytoria obejmują wszystkie zagadnienia, które są zgodne z podstawą programową. Jednocześnie materiał jest w nich podany w sposób prosty i czytelny, łatwo jest go zrozumieć. Szybko też nadrobicie mniejsze i większe zaległości. Niewątpliwie z repetytoriów warto korzystać codziennie, a więc po przyjściu ze szkoły powinniście odrobić lekcję, ale też poświęcić godzinę czy dwie na przygotowanie do matury. W żadnym wypadku przygotowań do matury nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż stres może sprawić, że naprawdę trudno będzie Wam się uczyć, a jak zapewne wiecie stres nie zawsze ma działanie motywujące. W wielu przypadkach zwyczajnie paraliżuje. Nie możecie więc dopuścić do tego, by stało się to na maturze. 

Czy warto zapisać się na korepetycje?

Jeżeli Wasze zaległości są naprawdę duże, to być może warto zapisać się na korepetycje. Możecie jednak obniżyć koszty zapisując się na korepetycje u studentów. W tym przypadku ceny są niższe nawet o połowę. Możecie też zabrać ze sobą repetytorium maturalne, by powtórzyć materiał, a jednocześnie rozwiązać te zadania, których nie udało Wam się wykonać samodzielnie. Aby nadrobić zaległości, korepetycje powinny odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu po dwie godziny. 

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.