Biznes

Impreza integracyjna a trendy w organizacji spotkań

Przemysł MICE w Polsce nazywany też przemysłem spotkań, podobnie jak wiele branż, ma swoje słabsze i lepsze momenty. Mało jednak kto się orientuje, że również w branży eventowej są pewne mody i zmieniają się trendy. Organizacja konferencji, kongresów, spotkań biznesowych i wyjazdów firmowych od lat zmienia nieco swą formułę.

Spotkanie integracyjne – obowiązek czy benefit?

Zarówno szeregowi pracownicy, jak i managerowie przywykli już do tego, że firmowa impreza integracyjna jest normalnym, bardzo ważnym i oczekiwanym elementem funkcjonowania każdej firmy. W tym wypadku mniejsze znaczenie ma, czy będzie to uroczysty bankiet firmowy, ognisko integracyjne czy po prostu szkolenie wyjazdowe z dodatkowymi atrakcjami. Wszyscy wiedzą, że będzie okazja do wspólnej zabawy, zacieśnienia relacji, a czasem wręcz odreagowania po realizacji napiętych planów. Część załogi postrzega takie spotkanie integracyjne, zorganizowane i opłacone przez pracodawcę, jako swojego rodzaju premię albo benefit.

Krótkie wyjazdy firmowe wciąż na topie

Z badań wynika, że firmy najczęściej organizują dwudniowe wyjazdy na szkolenia z jednym noclegiem. Albo, tylko nieco rzadziej, z dwoma noclegami. Tradycyjne podejście to łączenie elementów branżowego szkolenia z team buildingiem i uroczystą kolacją. Od kilku lat widać jednak przesunięcie akcentów na to, by zapewnić pracownikom coraz więcej atrakcji. Ale też chodzi o to, by nie były one zbyt banalne. Organizator eventu musi więc zapewniać coraz ciekawszy i bardziej angażujący uczestników program. Dobrze widziane są też gry i zabawy scenariuszowe albo imprezy integracyjne oparte na jakimś konkretnym wątku. Na przykład rozwiązywanie zagadki kryminalnej. Dla uczestników to też okazja do oderwania się od codzienności, a czasem też do wykorzystania kreatywnych przebrań, choćby podczas zabawy w kasyno, i niebanalnej zabawy.   

Planszówki wracają do łask

Inną widoczną i ciekawą zmianą, jeśli chodzi o spotkania integracyjne, jest powrót do gier planszowych. Niekoniecznie tych najbardziej tradycyjnych. Na rynku w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo nowych tytułów, dzięki którym można ćwiczyć nie tylko logiczne myślenie, lecz przede wszystkim kompetencje miękkie. To ważne zwłaszcza w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do spotkań w dużym gronie, a jeszcze niedawno istniały wręcz ograniczenia w tym zakresie. A pracownicy zwykle bardzo cenią wzajemne towarzystwo – potrzebują takich spotkań i okazji do nawiązywania relacji.

Zmienia się również podejście do samej usługi eventowej. Coraz rzadziej jest to tylko zwykła nasiadówka i rozmowy przy stole. Profesjonalne podejście zakłada przygotowanie planu eventu i zapewnienie dobrej zabawy. A także pewnego elementu zaskoczenia, już od momentu przybycia gości. Ważne jest również tworzenie odpowiedniej atmosfery i wczucie się dynamikę imprezy i potrzeby gości.

Oczywiście dużo zależy od typu eventu. Oficjalny bankiet albo bal firmowy wymaga drobiazgowego przygotowania, tu raczej nie ma miejsce na improwizację. Inaczej jest w przypadku zabawy firmowej, bardzo zresztą modnej, w trakcie której to sami uczestnicy nadają jej ton i kierunek. Tu królują zaskakujące atrakcje i szalone niespodzianki! A organizatorzy nie zakładają z góry, jaka będzie reakcja uczestników i co będzie kolejnym punktem programu. Choć i tu sprawdza się powiedzenie, że najlepsza improwizacja to ta dobrze zaplanowana… 

Impreza integracyjna na czasie

Zawsze na czasie są imprezy wspierające jakieś akcje społeczne albo humanitarne. To też, obok imprez scenariuszowych, bardzo chętnie wybierana opcja przez osoby zamawiające eventy firmowe. Takie spotkanie integracyjne na przykład może mieć w programie wspólne zbudowanie domku dla bezdomnych kotów albo ptaków. Inne pomysły to warsztaty kulinarne slow food i wprowadzenie w życie zasad robienia zakupów zgodnie filozofią zero waste lub less waste. Taka impreza integracyjna z pewnością nie tylko zapadnie wszystkim w pamięć, ale też będziemy mieli poczucie, że naprawdę coś od nas zależy i robimy coś dobrego. A jak pokazują badania psychologów, to poprawia nasz dobrostan i czyni nas bardziej szczęśliwymi.