Dom

Grzejnik zimny na dole

Grzejnik, który jest zimny na dole, może sprawić, że zimą będziemy martwić się komfortem termicznym naszego domu. Czy to oznacza, że musimy wezwać fachowca, żeby to naprawić? Nie zawsze. Istnieje kilka przyczyn tego problemu, które możemy rozwiązać samodzielnie, bez konieczności wywoływania hydraulika.

Grzejnik może być zimny na dole z kilku powodów

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, zdarza się, że dolna część grzejnika jest zimna. Jednak nie zawsze oznacza to, że mamy do czynienia z awarią. Istnieją sytuacje, w których jest to całkiem normalne:

Głowica termostatyczna

Jeśli grzejnik jest wyposażony w głowicę termostatyczną, zawór reguluje przepływ ciepłej wody w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu grzejnik nie jest cały czas gorący, a głowica zamyka zawór, gdy osiągnięta zostanie ustawiona temperatura lub gdy gorącej wody jest zbyt wiele. W rezultacie, ograniczenie przepływu ciepłej wody sprawia, że dolna część grzejnika będzie zimna.

Celowe ograniczenie przepływu wody

W blokach mieszkalnych ogrzewanie jest regulowane przez administrację lub inny organ zarządzający. Mimo że sezon grzewczy się zaczął, grzejniki mogą nie osiągać pełnej temperatury z powodu celowych ograniczeń nałożonych na instalację. Jeśli na zewnątrz są stosunkowo wysokie temperatury (np. 8-12°C), nie ma potrzeby, aby grzejniki pracowały na pełnych obrotach. W takich przypadkach ogranicza się przepływ wody, na przykład przez zmniejszenie wydajności pompy obiegowej, co sprawia, że dolna część grzejnika pozostaje chłodna.

Kiedy jednak trzeba wezwać hydraulika?

Pomoc fachowca może być konieczna, gdy dolna część grzejnika jest zimna, a w pomieszczeniu jest zimno, mimo że przepływ wody nie jest celowo ograniczony, na zewnątrz są ujemne temperatury, a grzejniki, ustawione na maksimum, działają tylko częściowo. Wówczas najlepiej skontaktować się z hydraulikiem lub zarządcą budynku, jeśli mieszkamy w bloku.

Możliwe przyczyny problemu to:

Nieprawidłowy montaż grzejnika

Jeżeli grzejnik został zamontowany niepoprawnie, może to prowadzić do problemów z ogrzewaniem. Na przykład, jeśli grzejnik jest przechylony, woda będzie miała trudności z przepływem przez cały grzejnik, co może prowadzić do sytuacji, w której dolna część grzejnika będzie zimna.

Brudne filtry

Filtry w instalacji grzewczej mogą się z czasem zabrudzić, co sprawia, że woda ma trudności z przepływem przez system. Regularne czyszczenie filtrów może pomóc w uniknięciu tego problemu.

Za mało wody w instalacji

Jeżeli w instalacji grzewczej jest za mało wody, grzejniki mogą nie działać prawidłowo. Regularne sprawdzanie poziomu wody w systemie i uzupełnianie jej w razie potrzeby może pomóc uniknąć tego problemu.

Uszkodzona pompa obiegowa

Pompa obiegowa jest odpowiedzialna za przepływ wody przez cały system ogrzewania. Jeżeli jest uszkodzona, woda może nie krążyć prawidłowo, co prowadzi do sytuacji, w której dolna część grzejnika jest zimna.

Zapowietrzenie grzejnika

Zapowietrzenie grzejnika jest jedną z najczęstszych przyczyn problemu z zimnym dołem grzejnika. Powietrze w rurach utrudnia przepływ wody, co prowadzi do nierównomiernego oddawania ciepła przez grzejnik. Objawy zapowietrzenia to szumy, stuki i bulgotanie.

Jak sobie poradzić z zapowietrzonym grzejnikiem?

Jeżeli podejrzewasz, że Twoj grzejnik jest zapowietrzony, musisz go odpowietrzyć. Oto, jak to zrobić:

Zakręć grzejnik do pozycji „0” i poczekaj, aż całkowicie się ochłodzi.
Pod zaworem grzejnika ustaw naczynie na wodę.
Odkręć odpowietrznik za pomocą dedykowanego kluczyka lub śrubokręta.
Poczekaj, aż zacznie wypływać woda. Gdy strumień wody będzie ciągły, oznacza to, że w rurach nie ma już powietrza.
Zakręć zawór i uruchom grzejnik.
Problem z zimnym dołem grzejnika powinien zniknąć.

Grzejnik zimny na dole

Zimny dół grzejnika może być spowodowany różnymi czynnikami, od celowego ograniczenia przepływu wody przez administrację budynku, po zapowietrzenie grzejnika czy uszkodzoną pompę obiegową. Niektóre z tych problemów można rozwiązać samodzielnie, ale w przypadku poważniejszych usterek, warto zwrócić się o pomoc do fachowca.