Goście wyszli, a Tobie została sterta brudnych naczyń? Nie panikuj. Przy użyciu zmywarki i odpowiednich środków łatwo sobie z nimi poradzisz. Pamiętaj przy tym, że niektórych naczyń lepiej nie wkładać do zmywarki. Jak szybko umyć naczynia ręcznie? Czy zmywanie ręczne zawsze oznacza duże zużycie wody? O czym pamiętać podczas korzystania ze zmywarki? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
Zmywanie w zmywarce. O czym warto pamiętać?
Nie odkładaj zmywania na potem, bo naczynia zaschną i trudniej będzie je domyć. Przed załadowaniem zmywarki, zgarnij resztki jedzenia z talerzy i garnków. Naczynia ułóż w zmywarce tak, aby woda miał swobodny przepływ. Jeśli ułożysz je za ciasno, to będą niedomyte. Pamiętaj, że nie wszystko można myć w zmywarce. Nie wkładaj tam drewnianych łyżek ani ręcznie malowanych filiżanek czy zastawy obiadowej. Kupując nowy serwis, upewnij się, czy można go myć w zmywarce. Niektóre naczynia przeznaczone są do mycia ręcznego, a silny strumień wody i detergenty uszkadzają zdobienia. Po kilku cyklach mycia ręczne ornamenty wyblakną, a zastawa nie będzie już ozdobą Twojego stołu.
Kolejna istotna sprawa, to odpowiednie środki myjące. Aby zmywarka dobrze spełniła swoje zadanie, musisz wsypać sól zmiękczającą wodę, detergent myjący i płyn do nabłyszczania, ewentualnie 2-3 łyżki octu. Zbyt twarda woda powoduje zmatowienie naczyń i nieestetyczne osady na szkle. Problemem jest też osadzanie kamienia wewnątrz zmywarki, co powodować może trudne do usunięcia awarie. Czy trzeba bezwzględnie używać 3 rożnych detergentów do zmywarki? Niekoniecznie. Rozwiązaniem są wielofunkcyjne kapsułki do zmywarki. Zawierają one środek zmiękczający wodę i płyn nabłyszczający naczynia. To bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.
Jak umyć naczynia ręcznie?
Usuń resztki jedzenia z talerzy i namocz naczynia w dużej misce z ciepłą wodą. Zacznij od lekko brudnych szklanek i kieliszków, a potem przejdź do zastawy stołowej. Nalej na gąbkę kilka kropel płynu do mycia naczyń Pur. Ten płyn świetnie usuwa tłuszcz, a przy tym jest wydajny i łagodny dla skóry dłoni. Umyj starannie każde naczynie i opłucz je pod bieżącą wodą. Ułóż czyste naczynia na ociekaczu lub rozłożonych na stole ściereczkach. Dzięki temu ograniczysz wycieranie do sucha. Brudne garnki i naczynia żaroodporne domyjesz szorstkim zmywakiem i mleczkiem do czyszczenia. Na koniec poukładaj czyste naczynia na półkach i posmaruj dłonie kremem nawilżającym.
Jak oszczędzać wodę podczas zmywania naczyń?
Mycie w zmywarce to oszczędność wody, a jak zaoszczędzić wodę podczas zmywania ręcznego? Zainwestuj w bezdotykową baterię, albo przynajmniej a baterie termostatyczną z przepływem. Ta pierwsza włącza przepływ wody tylko wtedy, gdy wyczuje ruch dłoni pod baterią, zatem woda nie leci bez potrzeby do zlewu. Z kolei bateria termostatyczna miesza wodę zimną i ciepłą. Dzięki temu odkręcając ciepłą wodę nie musisz czekać, aż spłynie zimna, aby zacząć zmywanie. Pamiętaj, że oszczędzanie wody, to zarazem zmniejszenie ilości ścieków i opłat za ich odprowadzenie. Oszczędzasz zatem podwójnie.
Zmywanie naczyń jest jednym z najbardziej uciążliwych i nielubianych domowych obowiązków. Na szczęście w dzisiejszych czasach niemal w każdej kuchni jest zmywarka. Nawet, jeśli jej nie ma albo Twoja zastawa wymaga mycia ręcznego, to używając środków myjących Somat, uporasz się z tą pracą szybko i bez zbędnego przemęczenia.