Na rynku dostępne są aplikacje przeznaczone dla rodziców, którzy chcą ograniczyć korzystanie przez dziecko z urządzeń elektronicznych. Pozwalają one ustawić dzienne limity czasu korzystania z określonych aplikacji (Google Play, Gmail itp.) i ma możliwość wyłączenia Wi-Fi, gdy czas przydzielony dziecku się skończy. Jest to przydatne w walce z fonoholizmem (odsyłamy tutaj do naszego artykułu fonoholik – czym jest fonoholizm).
Możliwe skutki uboczne zbyt długiego czasu przed ekranem
Wiele powiedziano o niebezpieczeństwach związanych z spędzaniem przez dzieci zbyt dużej ilości czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo czy też uzależnieniu od internetu. Prawdą jest, że zbyt długi czas spędzany przed ekranem może mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojego dziecka, na przykład:
* Otyłość
Badania wykazały, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorem lub komputerem, częściej jedzą i nie ćwiczą wystarczająco dużo. Jeśli w gospodarstwie domowym dostępne jest niezdrowe jedzenie, to po nie najczęściej sięgają.
* Słabe wyniki w szkole
Istnieje udowodniony związek między czasem spędzanym przed ekranem a niskimi wynikami w szkole. Chociaż dokładna natura tego związku nie jest do końca poznana, uważa się, że bierze w tym udział brak aktywności fizycznej – na przykład dzieci, które spędzają więcej czasu na siedzących zajęciach, nie mają dość energii na sport czy prace domowe.
* Nastrój/drażliwość
W ten sam sposób, w jaki czas przed ekranem może prowadzić do słabych wyników w szkole, może również powodować wahania nastroju i drażliwość u nastolatków. Może to być spowodowane na przykład reakcją chemiczną w mózgu nastolatka po ekspozycji na brutalne gry wideo.
Po tym, jak dziecko spędza dużo czasu patrząc na ekran, zwykle czuje się zmęczone i potrzebuje trochę czasu na relaks. Bez ścisłego limitu czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranami, bardzo łatwo jest je nadmiernie pobudzić i mieć trudności z zasypianiem lub koncentracją późnym wieczorem.
W każdym razie ważne jest, aby rodzice spędzali czas rozmawiając ze swoimi dziećmi o korzyściach płynących ze zdrowego korzystania z ekranu, zamiast pozwalać im uzależniać się od urządzeń elektronicznych.