Choroby oczu to powszechny problem, u osób w każdym wieku. Warto byłoby zapoznać się z przyczynami oraz objawami najpowszechniej występujących schorzeń narządu wzroku. Wówczas o wiele łatwiej będzie dostrzec problem, rozpocząć diagnostykę i wdrożyć skuteczne leczenie.
Stan zapalny spojówek – czym się charakteryzuje?
Zapalenie spojówek to powszechna dolegliwość, której przyczyny są jednak dość zróżnicowane. Wydaje się, że najczęstsze jest zapalenie oka o etiologii wirusowej. Dość powszechnie występuje też alergia oczu, do której rozwoju dochodzi na skutek kontaktu z roztoczami, pyłkami czy pleśnią. Możliwe jest też zapalenie spojówek, na skutek kontaktu z bakteriami, na przykład gronkowca złocistego. Większości rodzajów zapalenia oka towarzyszą świąd, pieczenie czy zaczerwienienie. Różna może być na przykład wydzielina. W przypadku bakteryjnego zapalenia jest ona najczęściej ropna, a w zapaleniu wirusowym śluzowa bądź wodnista. Jeśli chodzi zaś o alergię, najczęściej towarzyszy jej łzawienie oczu. Po długotrwałej antybiotykoterapii lub na skutek obniżonej odporności organizmu może też dojść do rozwoju grzybiczego zapalenia oka, ale zdarza się to na szczęście rzadko.
Zwyrodnienie plamki żółtej – czym jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba prowadząca stopniowo do degeneracji plamki żółtej, a co za tym idzie do zaniku centralnego pola widzenia. Wśród czynników ryzyka rozwoju schorzenia wyróżnia się wiek, nadmierną ekspozycję na światło słoneczne czy rasę białą. Osobom borykającym się z AMD dokuczać może rozmazane i niewyraźne widzenie, co nierzadko sugeruje wadę wzroku. Z tego też względu tak ważna jest wizyta u okulisty i rozpoczęcie szczegółowej diagnostyki. Możliwe są dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: sucha i wysiękowa. W pierwszym przypadku choroba postępuje wolno, a w drugim bardzo szybko. Wysiękową postać AMD poddaje się leczeniu, które polega na iniekcjach doszklistkowych bądź na laseroterapii.
Jaskra – co warto o niej wiedzieć?
Jaskra to przykład choroby oczu, która nieleczona prowadzi do utraty widzenia. Czynnikami ryzyka jej rozwoju są wysokie ciśnienie oczne, niskie ciśnienie tętnicze krwi, krótkowzroczność, a także choroby ogólne takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Początkowo schorzenie nie daje objawów, ale z czasem mogą pojawiać się ubytki w polu widzenia. Diagnostyka opiera się między innymi o wykonanie pomiaru ciśnienia śródgałkowego, OCT czy perymetrii. Leczenie polega na codziennym podawaniu kropli obniżających ciśnienie śródgałkowe oraz na laseroterapii. Niekiedy konieczny może okazać się zabieg operacyjny.
Zespół suchego oka – kogo najczęściej dotyka ten problem?
Zespół suchego oka rozwija się najczęściej u osób, które przebywają długo w zadymionych pomieszczeniach, a także u pracowników umysłowych, którzy większość dnia pracują przed ekranem komputera. Wśród objawów tego schorzenia okulistycznego wymienić należy uczucie piasku pod powiekami, a także pieczenie czy świąd. Diagnostyka polega między innymi na wykonaniu testu Schirmera. W leczeniu stosuje się najczęściej krople o właściwościach nawilżających.
Obraz autorstwa wayhomestudio na Freepik
Artykuł powstał przy współpracy z acuvue.pl