Biznes

Zalety korzystania z usług doradczych podczas zakładania firmy Gewerbe

Wsparcie w założeniu firmy Gewerbe ze strony doświadczonych specjalistów ma ogromne znaczenie w kontekście sukcesu biznesowego na nowym rynku. Zasięgnięcie pomocy u profesjonalistów pomoże uniknąć wielu błędów, zapewniając początkującym przedsiębiorcom sprawny start działalności. Rejestracja własnej firmy w Niemczech wymaga bowiem wiedzy i doświadczenia niezbędnych do sprawnego załatwienia wymaganych formalności. Sprawdź, w czym może Ci pomóc profesjonalne biuro doradcze!

Własna Gewerbe w Niemczech – najważniejsze informacje

Na gruncie unijnych przepisów obowiązują ujednolicone zasady we wszystkich państwach członkowskich, zgodnie z którymi obywatele krajów należących do Wspólnoty mają możliwość swobodnego rejestrowania na ich terenie spółek lub jednoosobowych działalności gospodarczych takich jak niemiecka Gewerbe. W Niemczech dodatkową zachętę dla przedsiębiorczych Polaków stanowi fakt, że do założenia własnej firmy nie jest wymagane posiadanie zameldowania u naszych zachodnich sąsiadów. Aby otworzyć Gewerbe w Niemczech, wystarczy bowiem umowa najmu lokalu stanowiącego siedzibę działalności gospodarczej.

Pierwszym krokiem w procesie rejestracji firmy w Niemczech jest wybór odpowiedniej formy działalności, a następnie zgłoszenie jej w tamtejszym urzędzie (niem. Gewerbeamt) odpowiedzialnym za wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Osoby, które chcą świadczyć w ramach swojej firmy usługi rzemieślnicze, w przypadku niektórych z nich mogą być dodatkowo zobligowane do:

  • zgłoszenia działalności do niemieckiej izby rzemieślniczej (HWK) oraz zrzeszenia zawodowego (BG);

  • posiadania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodu w Niemczech;

  • zgłoszenia działalności do SOKA-Bau (dotyczy właścicieli firm budowlanych).

Wsparcie w założeniu firmy Gewerbe – w czym pomogą Ci specjaliści?

Samodzielna rejestracja firmy w Niemczech może okazać się sporym wyzwaniem obarczonym wieloma ryzykami – zwłaszcza w przypadku osób niedoświadczonych, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w roli przedsiębiorcy, w dodatku na obcym rynku. Chcąc zminimalizować ryzyko niedopełnienia istotnych formalności, a tym samym uniknąć kłopotów z niemieckimi urzędami i usprawnić całą procedurę rejestracyjną, warto skorzystać z doradztwa zewnętrznej firmy. Specjaliści zagwarantują bowiem kompleksowe wsparcie w założeniu firmy Gewerbe w Niemczech: od rejestracji firmy w tamtejszym urzędzie, przez sprawy księgowe i tłumaczenia, aż po kwestię obowiązkowych ubezpieczeń.

Szczególnie istotną kwestią, o którą musi zadbać każda osoba planująca założenia własnej firmy w Niemczech, jest prowadzenie księgowości zgodnie z niemieckim prawodawstwem. W obowiązku przedsiębiorców pozostaje bowiem troska o rzetelną i kompletną księgowość, która bywa jednak żmudna, czasochłonna i uciążliwa dla osób nieznających się na zawiłościach niemieckiego prawa. Chcąc zaoszczędzić czas i zyskać pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione poprawnie i terminowo, warto oddelegować to zadanie w ręce profesjonalistów.

Dla wielu przedsiębiorców z Polski, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność w Niemczech, częstym problemem i trudnością okazuje się ponadto niedostateczna znajomość języka niemieckiego. Tymczasem komunikatywność pozostaje niezwykle istotnym czynnikiem znacząco ułatwiającym bieżący kontakt z niemieckimi urzędami i pozwalającym uniknąć licznych, niejednokrotnie kosztownych w skutkach nieporozumień. To zatem kolejny powód, dla którego opłaca się skorzystać z profesjonalnych usług doradczych – wówczas całą komunikacją z urzędnikami zajmą się doświadczeni specjaliści.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.