Kobiety niewspółżyjące najczęściej nawet nie myślą o odwiedzeniu ginekologa. Warto jednak zadbać o profilaktykę, aby uchronić się przed przykrymi dolegliwościami, zadbać o zdrowie okolic intymnych. Wiele kobiet pojawia się u ginekologa dopiero po wystąpieniu rozmaitych dolegliwości, a kluczowe staje się zapobieganie.
Kiedy wybrać się do ginekologa?
O wizycie u ginekologa warto pomyśleć, gdy pojawią się rozmaite objawy ze strony narządu rodnego typu zaburzenia miesiączkowania, upławy, uczucie pieczenia, bóle podbrzusza i krwawienia między miesiączkami. Ginekolog jest odpowiednią osobą w przypadku planowania ciąży, w jej trakcie. Jeżeli para stara się o poczęcie, ale nie dochodzi do niego przez rok przy regularnym spożyciu, może świadczyć to o jakichś nieprawidłowościach. Zostaną zlecone różne badania, a na podstawie wyników możliwie stanie się wdrożenie diagnostyki niepłodności i podjęcie leczenia.
Do gabinetu ginekologicznego przychodzą kobiety, które chcą zapobiegać niechcianej ciąży. Specjalista przedstawi dostępne metody antykoncepcji i doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie dla danej pacjentki. W przypadku osób niepełnoletnich, które wymagają wizyty u ginekologa, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do specjalisty dziewczęcego. Będzie to odpowiednia osoba przy wystąpieniu rozmaitych nieprawidłowości w dojrzewaniu płciowym. U niektórych dziewczynek miesiączka pojawia się zbyt wcześnie lub bardzo późno. Bolesne miesiączkowanie i PMS nie są czymś normalnym. Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się z niepokojącymi objawami do ginekologa, aby znaleźć źródło problemu i je wyeliminować.
Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym w trosce o zdrowie kobiecych miejsc intymnych
W przypadku ginekologii podstawowe jest badanie USG, za pomocą którego można ocenić narządy miednicy mniejszej w celach profilaktycznych oraz pod kątem diagnostyki schorzeń i zaburzeń dotyczących kobiecych narządów rodnych. Ginekolog Katowice zleci wykonanie badania ultrasonograficznego w przypadku pacjentek, który zgłaszają zaburzenia miesiączkowania, przy podejrzeniu niepłodności. W przypadku poczęcia istotne staje się także prowadzenie ciąży, aby na bieżąco sprawdzać stan płodu, czy nie doszło do wystąpienia jakichś wad rozwojowych. Badania USG ciąży umożliwiają nawet zobaczenie płodu w czasie rzeczywistym. Regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym umożliwiają wykrycie rozmaitych nieprawidłowości we wczesnym stadium. Można zdiagnozować torbiele i cysty, mięśniaki, endometriozę, zmiany nowotworowe. Wiele kobiet nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że istnieje ginekologia estetyczna, która umożliwia odmłodzeniem miejsc intymnych, zwalczenie rozmaitych dolegliwości, zwiększenie satysfakcji seksualnej.