Dziecko

„Laptop dla ucznia” – program rządowy już działa! Oto, jak z niego skorzystać

Pierwsze darmowe laptopy trafiły do uczniów czwartych klasy szkoły podstawowej. Już niedługo będą w domach wszystkich czwartoklasistów, których rodzice i opiekunowie prawni zdecydowali się skorzystać z pomocy w ramach akcji „Laptop dla ucznia”. Program rządowy ma na celu wyrównanie szans na dobry start w przyszłość dzieci z całej Polski. I twoja pociecha może czerpać z niego korzyści. Sprawdź, co zrobić, aby twój czwartoklasista otrzymał własny sprzęt.

Jak działa pomoc w ramach programu „Laptop dla ucznia”? Program rządowy rozłożony na wiele lat

Klamka zapadła 7 lipca 2023 roku. To wtedy podpisano Ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli (Dz. U. poz. 1369). Dzięki temu każdy czwartoklasista otrzyma własny laptop. To narzędzie, które jest dziś niezbędne do nauki i zdobywania umiejętności cyfrowych – wyszukiwania informacji w sieci i korzystania z programów komputerowych.

Do kiedy będzie trwać akcja „Laptop dla ucznia”? Program rządowy wszedł w życie w 2023 roku, ale zapewnia on, że także uczniowie, którzy rozpoczną naukę w czwartych klasach w kolejnych latach, będą otrzymywać komputery. Laptopy będą trafiać do szkół po maksymalnie 40 dniach od zawarcia stosownej umowy pomiędzy Centrum Obsługi Administracji Rządowej a Wykonawcą wyłonionym w przetargu centralnym. Po podpisaniu protokołów odbioru przez Organ Prowadzący Szkołę, laptopy trafiają do szkół, gdzie na podstawie umowy przekazania na własność lub umowy użyczenia trafiają do rodziców. .

Zainteresowani mogą szybko sprawdzić, czy komputery są już w danej szkole. Można to zrobić, wchodząc na rządową stronę https://laptopdlaucznia.gov.pl/ i uzupełniając znajdujący się na niej formularz „Sprawdź, gdzie jest Twój laptop”.

Jak skorzystać z programu rządowego „Laptop dla ucznia”?

Aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej otrzymać komputery oraz by ich rodzice i opiekunowie prawni nie musieli poświęcać czasu na wypełnianie obszernej dokumentacji, formalności ograniczono do minimum. Pominięto etap składania wniosku o laptop. Uczeń czwartej klasy otrzyma go po tym, jak między jego rodzicem lub opiekunem prawnym a Organem Prowadzącym Szkołę zostanie zawarta umowa na laptop dla 4-klasisty.

O przyznaniu laptopa nie decyduje kryterium dochodowe, sytuacja materialna w gospodarstwie domowym czy rodzinna. Komputer otrzyma każdy czwartoklasista, którego rodzic podpisze stosowną umowę.

„Laptop dla ucznia” – proste zasady i przejrzyste warunki umowy

Rodzice i opiekunowie prawni nie zapłacą ani grosza za komputer. Jednak będą musieli przestrzegać jasnych warunków umowy. Sprzętu komputerowego nie będzie można sprzedać ani użyczać osobom trzecim przez 5 lat od dnia jej zawarcia. W tym czasie zabronione jest także odklejanie naklejek czy usuwanie symboli z obudowy komputera. Rodzice mają też obowiązek, aby okazać laptop w szkole, kiedy zostaną o to poproszeni i brać udział w monitoringu i ewaluacji, w szczególności w wypełnianiu ankiet.

Czwartoklasiści otrzymają nowoczesny sprzęt od renomowanych marek – Lenovo, Dell, Acer, Asus i HP. Jednak jeżeli oni i ich rodzice lub opiekunowie prawni nie będą przestrzegać warunków umowy, mogą zostać ukarani. Kara za pożyczenie, oddanie w zastaw czy sprzedanie laptopa może wynosić nawet 100% jego wartości.

Twoje dziecko rozpoczęło naukę w czwartej klasie? Niech skorzysta na nowym programie rządowym. Otrzyma własny laptop, który pomoże mu jeszcze efektywniej zdobywać wiedzę i umiejętności obsługi popularnych programów komputerowych.