Internet

Jak wybrać najlepszą platformę do dropshippingu?

Początkujący sprzedawcy coraz częściej decydują się na prowadzenie sklepu w dropshippingu. To innowacyjny model, który do granic możliwości ułatwia uruchomienie e-commerce’u i zarządzanie nim. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, potrzebne jest jednak funkcjonalne oprogramowanie. Jak wybrać najlepszą platformę do dropshippingu?

Jak działa dropshipping?

Dropshipping jest modelem logistycznym, w którym sprzedawca przekazuje hurtowniom obowiązki związane z magazynowaniem, pakowaniem i wysyłką produktów. Sam zajmuje się wyłącznie pozyskiwaniem klientów, utrzymywaniem z nimi kontaktu i rozwojem sklepu. Generuje to potrzebę ścisłej współpracy na linii sprzedawca – hurtownia. Jak się zaraz przekonasz, duże znaczenie dla tej kooperacji będzie miała między innymi wybrana platforma sklepowa.

Proces sprzedaży w dropshippingu można sprowadzić do następujących kroków:

  1. Oferujesz klientom towary z magazynu hurtowni dropshippingowej.
  2. Klient składa zamówienie w Twoim sklepie i opłaca je.
  3. Przekazujesz zamówienie do hurtowni i płacisz za produkt, zachowując marżę jako zysk.
  4. Hurtownia zajmuje się skompletowaniem i wysyłką zamówienia bezpośrednio do Twojego klienta.
  5. Dostarczasz swojemu klientowi dowód zakupu (paragon lub fakturę).

Wybór odpowiedniego oprogramowania e-commerce będzie miał o tyle duże znaczenie, że dobra platforma pozwoli Ci zautomatyzować większość z wymienionych wyżej etapów sprzedaży.

Open source czy SaaS – jaką platformę do dropshippingu wybrać?

Stając przed wyborem oprogramowania dla sklepu w dropshippingu, na pewno zaczniesz porównywać zalety oraz wady narzędzi open source i SaaS. Czym się one różnią i które sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku?

Programy open source działają w otwartym kodzie źródłowym, a dostęp do nich jest bezpłatny. Przyciąga to wielu użytkowników, zainteresowanych jak najtańszym uruchomieniem sklepu internetowego. Zazwyczaj nie wiedzą oni jednak, że platforma tego typu pozwoli im utworzyć wyłącznie szkielet strony, a każdym aspektem e-commerce będzie się trzeba zająć oddzielnie i za dodatkową opłatą. Mowa między innymi o tak kluczowych funkcjach witryny jak bramka płatności czy integracja z hurtownią dropshippingową.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydają się więc platformy SaaS (Software as a Service). Działają one co prawda w modelu abonamentowym, ale miesięczna (lub np. roczna) opłata gwarantuje dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji sprzedażowo-marketingowych. Dzięki temu nie musisz martwić się o aspekty techniczne i dodatkowe wydatki związane z integracjami strony. Chcąc połączyć ją z hurtownią dropshippingową, możesz po prostu wybrać dostawcę z listy i w kilku kliknięciach pobrać jego ofertę do swojego sklepu.

Jak wybrać najlepszą platformę do dropshippingu?

Nawet jeśli posłuchasz głosu rozsądku i zdecydujesz się na platformę SaaS dla swojego sklepu w dropshippingu, nadal do wyboru będziesz mieć dziesiątki popularnych i setki mniej znanych narzędzi. Jak wyselekcjonować spośród nich to najbardziej wartościowe? Porównując dostępne opcje, zwracaj uwagę przede wszystkim na następujące aspekty:

Integracje z hurtowniami

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest to absolutnie kluczowa funkcja dla sklepu działającego w dropshippingu. Dzięki niej szybko i wygodnie połączysz swoją stronę z bazami wybranych dostawców i pobierzesz dane produktowe. Co więcej, będą one automatycznie aktualizowane, dzięki czemu zapewnisz swoim klientom dostęp do bieżących cen i stanów magazynowych.

Dobra platforma do dropshippingu powinna Ci także umożliwić:

  • podłączenie wielu hurtowni do jednego sklepu,
  • ustalenie reguł narzutów na produkty z hurtowni,
  • pobieranie danych według kategorii lub producenta,
  • wiązanie kategorii w sklepie z kategoriami hurtowni,
  • ignorowanie VAT-u z hurtowni.

Automatyczne przekazywanie zamówień do hurtowni

Jeśli chcesz robić jak najlepszy użytek z dropshippingu, postaw na zaawansowaną automatyzację sprzedaży. Dobra platforma sklepowa powinna samodzielnie przekazywać zamówienia od klientów do hurtowni, z którą współpracujesz. Dzięki temu nie musisz w ogóle uczestniczyć w całym procesie. Zamiast tracić czas na powtarzalne i mechaniczne czynności, możesz zajmować się rozwojem marki, działaniami promocyjnymi i zdobywaniem nowych klientów.

Integracja z Allegro

Połączenie sklepu z hurtowniami dropshippingowymi to jeszcze nie wszystko. Należy bowiem pamiętać także o dodatkowych kanałach sprzedaży, takich jak choćby znane marketplace’y. W Polsce wśród serwisów tego typu niepodzielnie króluje Allegro. Bez względu na branżę, w której działasz, prawdopodobnie warto więc zintegrować swój sklep z tą platformą.

Wybierając oprogramowanie dla sklepu w dropshippingu, zwróć uwagę na funkcję dwukierunkowej integracji z Allegro. Pozwoli Ci ona błyskawicznie wystawiać produkty na sprzedaż, obsługiwać zamówienia z poziomu jednego panelu administracyjnego i masowo zarządzać aukcjami. Co istotne, zyskasz też możliwość połączenia wielu kont Allegro z jednym sklepem – będzie to miało spore znaczenie na przykład w przypadku korzystania z ofert kilku różnych hurtowni dropshippingowych.

Nie bagatelizuj też znaczenia innych portali sprzedażowych. Choć na polskim rynku liczy się przede wszystkim Allegro, to warto zainteresować się dodatkowo na przykład Amazonem lub serwisem e-Bay. Pomogą Ci one w ekspansji międzynarodowej. W kraju natomiast przydatne mogą okazać się Empikplace lub Morele, poświęcone przede wszystkim wybranym kategoriom produktów. Klasyczny marketplace coraz bardziej przypominają również portale OLX czy Ceneo.

Intuicyjny kreator strony

Podstawową funkcję oprogramowania sklepowego stanowi oczywiście kreator witryny. Dzięki niemu w łatwy i wygodny sposób utworzysz swoją stronę, zadbasz o jej wygląd i przejrzystość. Naturalnie każda platforma dostępna na rynku zaoferuje Ci takie narzędzie, ale nie zawsze będzie ono wystarczająco intuicyjne i proste w obsłudze.

Im mniejszą masz wiedzę z zakresu projektowania i programowania stron, tym mniej wymagający powinien być kreator, z którego skorzystasz. Warto zainteresować się na przykład narzędziami typu przeciągnij i upuść, które pozwolą Ci sprawnie dostosować układ strony do Twoich indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj też o ogromnej wartości, jaką niesie darmowe wsparcie techniczne. W przypadku dobrych platform SaaS jest to absolutna podstawa, na którą mogą liczyć klienci.

Dostęp do bramek płatności i usług kurierskich

Gotową stronę musisz uzupełnić o niezbędne funkcje e-commerce. Do podstawowych zaliczają się bramki płatności i usługi kurierskie. Na szczęście wysokiej jakości platforma do dropshippingu będzie wyposażona w udogodnienia tego typu. Wystarczy więc, że wybierzesz preferowane metody płatności (np. karty płatnicze, szybkie przelewy czy BLIK) oraz formy dostawy (np. paczkomaty, punkty odbioru, doręczenia pod adres) i konkretne firmy kurierskie.

Responsywność

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania sklepu internetowego, który nie miałby swojej wersji mobilnej. Większość użytkowników robiących zakupy online korzysta bowiem w tym celu ze smartfonów i tabletów. Jeśli prowadzisz sprzedaż w dropshippingu, potrzebujesz więc oprogramowania, które automatycznie dostosuje układ Twojej strony do rozdzielczości ekranów różnych urządzeń przenośnych. Jeżeli sklepy tworzone na danej platformie nie są responsywne, szkoda w ogóle tracić na nią czas.

Moduł bloga i newslettera

Jedną z głównych wad dropshippingu jest duża konkurencja. Wielu sprzedawców zaopatruje się bowiem w tych samych hurtowniach, a ponadto nie robi nic, aby wyróżnić się na rynku. W efekcie powstaje mnóstwo identycznych ofert, a rywalizacja o klientów sprowadza się co najwyżej do wojen cenowych. Z tego względu bardzo istotne jest zdobycie rozpoznawalności wśród konsumentów.

Mogą Ci w tym pomóc działania z zakresu content marketingu, takie jak tworzenie profesjonalnych treści blogowych czy wysyłka angażującego newslettera. Jeśli zależy Ci na kreowaniu oryginalnej marki, sprawdź więc, czy odpowiednie moduły dostępne są w wybranym przez Ciebie oprogramowaniu do dropshippingu.

Jaką platformę do dropshippingu wybrać? Podsumowanie

Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jakimi zasadami kierować się podczas wybierania platformy do dropshippingu, i znasz jej najważniejsze funkcje. Zapoznaj się więc z dostępnymi w sieci rozwiązaniami i sprawdź, które z nich najlepiej odpowiada Twoim możliwościom i potrzebom biznesowym. Pamiętaj też, że dobre oprogramowanie można zazwyczaj przetestować za darmo. Taki dwutygodniowy okres próbny udostępnia użytkownikom na przykład Sky-Shop.