Czy wyjazd integracyjny to dobry pomysł z punktu widzenia firmy? Zdania pracodawców są w tej kwestii podzielone, bo niektórzy utożsamiają takie imprezy wyłącznie z rozrywką. Okazuje się jednak, że dobre relacje pomiędzy pracownikami to pod wieloma względami duża korzyść dla firmy, a każdy wyjazd to okazja do rozwinięcia zawodowych kompetencji. Przeczytaj ten tekst i przekonaj się, że organizacja firmowego wyjazdu to nie tylko dobra zabawa, ale i realny zysk dla pracodawcy.
Zacieśnienie relacji
Główną zaletą wyjazdów integracyjnych jest oczywiście budowa relacji pomiędzy pracownikami. Nowe miejsce i luźniejsza atmosfera sprzyjają nieformalnym rozmowom. Współpracownicy mogą się lepiej poznać i odkryć, że łączy ich nie tylko praca, ale i wspólne zainteresowania czy podobne doświadczenia życiowe. Integracja w urokliwym miejscu to dobra okazja do zapoznania nowych pracowników z zespołem, a także do poprawy komunikacji pomiędzy różnymi działami firmy. Z punktu widzenia pracodawcy lub lidera zespołu taki wyjazd jest natomiast pretekstem do poznania mocnych i słabych stron podwładnych.
Lepsza atmosfera w pracy
Nie da się ukryć, że lepsze stosunki pomiędzy pracownikami przekładają się na atmosferę panującą w miejscu pracy. Na wyjazdach integracyjnych koledzy i koleżanki z pracy mogą poznać się wzajemnie w różnych okolicznościach. Na spływie kajakowym rozwijają kompetencje niezbędne w pracy zespołowej, a w czasie rozgrywki paintballa uczą się zdrowej rywalizacji. Mają wiele okazji do zażegnania konfliktów wynikających z nieporozumień w pracy. Po powrocie z wyjazdu atmosfera na ogół ulega wyraźnej poprawie.
Bardziej zgrany zespół, czyli lepsze wyniki
Zespół pracowników, którzy lubią się nawzajem, to ogromna korzyść dla pracodawcy. Lepsza atmosfera w pracy to większe zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Umiejętność pracy zespołowej przekłada się z kolei na lepsze wyniki. Oznacza to, że pieniądze wydane przez firmę na wyjazd integracyjny po powrocie mogą zwrócić się z nadwyżką.
Okazja do nabycia nowej wiedzy lub umiejętności
W czasie wyjazdu pracownicy rozwiną nie tylko miękkie, ale i twarde kompetencje, o ile w planie imprezy zostanie ujęte stosowne szkolenie. Z tego powodu integracje firmowe najlepiej jest organizować w miejscu, które posiada odpowiednie zaplecze do przygotowania warsztatów lub konferencji. Wiedza oraz umiejętności nabyte przez pracowników w czasie wyjazdu biznesowego to bezpośredni zysk dla pracodawcy. W ramach wyjazdu można przeprowadzić ponadto szkolenia dla nowicjuszy, by po powrocie byli gotowi do pracy na pełnych obrotach.
Pozytywny wizerunek pracodawcy
Wyjazd integracyjny to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, które budują pozytywny wizerunek pracodawcy w oczach pracowników. Takie wydarzenie organizowane poza firmą jest przecież swego rodzaju nagrodą za wykonywaną pracę, a lojalny pracownik to największy skarb. Dbałość o zatrudnionych to szansa na mniejszą rotację pracowników, dzięki czemu zespoły są jeszcze lepiej zgrane, a firma działa prężniej.