Finanse

Czym są wakacje od ZUS i kto może z nich skorzystać?

1 listopada 2024 roku wchodzi w życie nowe rozwiązanie skierowane do mikroprzedsiębiorców. Mowa o wakacjach składkowych, których celem jest finansowe wsparcie najmniejszych przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z wakacji od ZUS będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety?

Czym są wakacje składkowe?

Wakacje od ZUS to nowe prawo adresowane do mikroprzedsiębiorców, czyli osób, które nie zatrudniają więcej niż 10 pracowników, a ich roczny obrót netto nie przekracza 2 milionów euro. Głównym założeniem wakacji składkowych jest zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 1 miesiąc w roku kalendarzowym. Jest to rozwiązanie dobrowolne, a każdy uprawniony mikroprzedsiębiorca będzie mógł samodzielnie zdecydować, czy i kiedy z niego skorzysta. Ustawa została przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Mikroprzedsiębiorca będzie mógł uzyskać zwolnienie z opłacania składek na:

  • własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także (jeśli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie) chorobowe,

  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Wakacje od ZUS – dla kogo?

Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru CEIDG. Będzie to możliwe po spełnieniu dwóch warunków wynikających z definicji mikroprzedsiębiorcy:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mikroprzedsiębiorca miał zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych nie więcej niż 10 ubezpieczonych (łącznie z sobą samym),

  • w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku mikroprzedsiębiorca nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro w polskich złotych.

Warto zauważyć, że wakacje od ZUS dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne mikroprzedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego, a nie do osób przez niego ubezpieczanych. Z wakacji składkowych nie skorzystają osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców – jest to ochrona przed tzw. wypychaniem pracowników na samozatrudnienie.

Jakie są zalety wakacji składkowych?

Wakacje od ZUS mają na celu finansowe odciążenie mikroprzedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Sprawdź najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  • Na prawo do wakacji od ZUS nie ma wpływu forma rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), dlatego z rozwiązania mogą skorzystać wszyscy mikroprzedsiębiorcy spełniający wyżej wymienione warunki.

  • Wakacje składkowe nie wymagają zawieszenia działalności – mikroprzedsiębiorcy nieprzerwanie prowadzą księgowość firm, uzyskują przychody i wystawiają faktury.

  • Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych, co oznacza, że składki w danym miesiącu będą opłacane z budżetu państwa.

Jakie są wady wakacji od ZUS?

Zanim zdecydujesz się na wakacje składkowe, weź pod uwagę również ewentualne wady tego rozwiązania. Oto kilka najczęściej wymienianych przez przedsiębiorców i biura rachunkowe w Poznaniu:

  • Składki na ubezpieczenie w okresie zwolnienia zostaną pokryte z budżetu państwa w minimalnej wymaganej kwocie, co może skutkować niższą podstawą emerytalną.

  • Wakacje składkowe mogą być niekorzystne dla mikroprzedsiębiorczyń w ciąży, które opłacają wyższą niż minimalna podstawę składek na ubezpieczenie chorobowe – składki z budżetu państwa zostaną pokryte w minimalnej kwocie, co może obniżyć zasiłek macierzyński, który wyliczany jest ze średniej z 12 miesięcy.

  • Rozwiązanie jest skierowane wyłącznie do mikroprzedsiębiorców, przez co ogromna liczba polskich przedsiębiorców nie skorzysta z wakacji składkowych.

  • W uprzywilejowanej sytuacji są firmy, które zatrudniają na umowy zlecenie, gdyż z wakacji składkowych mogą skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy zatrudniający nie więcej niż 10 pracowników na umowę o pracę. Pojawiają się więc zarzuty, że ustawa promuje tzw. umowy śmieciowe i samozatrudnienie.

  • Wakacje od ZUS zwiększają podstawę opodatkowania, co może skutkować wyższym podatkiem.

Jak skorzystać z wakacji składkowych?

Przepisy zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 roku, co oznacza, że z wakacji od ZUS mikroprzedsiębiorcy będą mogli korzystać od grudnia. Będzie to możliwe po złożeniu wniosku za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS. Wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia. Oznacza to, że jeśli chcemy, by miesiącem wolnym od składek był luty, wniosek musimy złożyć już w styczniu. Za miesiąc korzystania z wakacji od ZUS mikroprzedsiębiorca musi złożyć deklarację rozliczeniową i inne raporty miesięczne do 20. dnia następnego miesiąca – wakacje składkowe nie mają bowiem wpływu na prowadzenie księgowości firm.

Wakacje od ZUS – czy warto?

Jak podkreślają biura rachunkowe w Poznaniu, wakacje składkowe to rozwiązanie niepozbawione wad. Nie wszyscy mikroprzedsiębiorcy wyjdą na tym korzystnie, dlatego przed złożeniem wniosku o wakacje składkowe warto dobrze przeanalizować swoją sytuację. Pomoże Ci w tym tanie biuro rachunkowe TaxCoach – specjaliści ds. księgowości sprawdzą, czy wakacje od ZUS będą opłacalne dla Twojej firmy, a jeśli zdecydujesz się na ulgę, pomogą przygotować dokumenty i wypełnić wniosek.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.