Dom

Budowa domu 2024: Jakie drzwi wybrać – drewniane, aluminiowe czy PVC?

Drzwi wejściowe to część budynku, która wpływa nie tylko na jego estetykę, ale również na bezpieczeństwo i efektywność energetyczną. Na rynku dostępne są różne rozwiązania w tym zakresie – począwszy od drzwi drewnianych, przez drzwi aluminiowe, po drzwi PVC. Każdy z tych materiałów ma swoje unikalne właściwości, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji, jednak przy ich wyborze trzeba zwrócić także uwagę na jeszcze inne parametry poszczególnych modeli drzwi. O co dokładnie chodzi?

Drzwi wejściowe a termoizolacja budynku w 2024 roku

Współczesne budownictwo jest całkowicie podporządkowane termoizolacji – oczywiście w kontekście efektywności energetycznej budynku. Drzwi wejściowe odgrywają bowiem istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, redukując przede wszystkim straty ciepła zimą.

Ponadto ważna jest tutaj również kwestia izolacji akustycznej. Aspekt ten jest istotny zarówno w przypadku budownictwa wielorodzinnego, jak i budynków jednorodzinnych czy obiektów komercyjnych. Tym samym wybór odpowiednich drzwi wpływa na komfort mieszkania, a także koszty ogrzewania. Na tym nie koniec!

Trzeba pamiętać o tym, że prawo budowlane ściśle reguluje kwestię norm termoizolacji, określanych za pośrednictwem współczynnika przenikania ciepła U, który dla drzwi wejściowych nie powinien być większy niż 1,3 W/m2K. Jak ma to się do tego, z jakiego materiału wykonane są drzwi. Które drzwi – drewniane, aluminiowe czy PVC odznaczają się najlepszą termoizolacją?

Wpływ materiałów drzwi wejściowych na izolacyjność

Nowoczesne technologie produkcyjne wraz z innowacyjnymi systemami termoizolacji i uszczelnień, pozwalają tworzyć drzwi wejściowe o świetnych parametrach niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane. Idealnym przykładem są tutaj drzwi VIDOK. Są to zarówno drzwi aluminiowe, jaki PVC czy drewniane, które odznaczają się nie tylko szeroką gamą modeli o zróżnicowanej stylistyce, ale także świetnymi parametrami izolacji termicznej i akustycznej oraz nowoczesnymi rozwiązaniami z obszaru bezpieczeństwa – mogą być integrowane z rozwiązaniami z zakresu smart home.

Drzwi PVC, drewniane czy aluminiowe – co lepsze?

Jak widać, wybór drzwi wejściowych – w przypadku dobrej jakości produktów – ogranicza się do ich designu oraz właściwości związanych z odpornością danego materiału na działanie czynników atmosferycznych.

Nie powinno tutaj nikogo zdziwić, że najlepsze pod tym względem są drzwi aluminiowe oraz drzwi PCV, natomiast drzwi drewniane wymagają więcej pracy pod względem ich konserwacji i ochrony, ponieważ drewno niezbyt dobrze znosi wilgotność oraz różnice temperatur. Oczywiście na rynku są rozwiązania, które znacząco eliminują ten problem w drewnianej stolarce, jednak warto mieć to na uwadze.

Podsumowując, wybór odpowiednich drzwi wejściowych jest kwestią niezwykle istotną nie tylko dla samej estetyki budynku, ale przede wszystkim dla jego efektywności energetycznej oraz komfortu mieszkania. Dobrą wiadomością jest to, że pod tym względem rodzaj materiału nie ma takiego znaczenia, jak rodzaj konstrukcji i rozwiązań technologicznych zastosowanych przez producenta, co pozwala cieszyć się z każdego rodzaju drzwi, czy to drewnianych czy aluminiowych lub PCV, bez strat energetycznych. Jedyne co, to trzeba tutaj dokładnie przeanalizować kwestie związane z trwałością i funkcjonalnością danych rozwiązań.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.