Odpowiednie oprogramowanie to obecnie podstawa w każdej branży – nie inaczej jest w przypadku logistyki. Na rynku istnieje jednak wiele opcji, które mogą różnić się pod względem oferowanej funkcjonalności. Które z funkcji są najważniejsze?
Planowanie i optymalizacja tras
W zależności od potrzeb oprogramowanie dla logistyki może wspierać pracowników w wykonywaniu różnych zadań. Warto jednak mieć na uwadze, że spora część obowiązków związanych z transportem, spedycją i logistyką dotyczy zarządzania trasami. Wyznaczenie optymalnej trasy do celu, z uwzględnieniem charakterystyki przewożonego towaru, dostępności kierowców i dróg, terminów i szeregu innych kwestii, to dość trudne zadanie. Z pomocą przychodzi właśnie specjalistyczne oprogramowanie, które może np. integrować się z systemem GPS, by pobierać aktualne informacje o drodze – to zdecydowanie jedna z najważniejszych funkcji programów dla logistyki.
Wsparcie w rozliczeniach
Kolejnym kluczowym zadaniem w obszarze logistyki są rozliczenia z klientami i kierowcami. Warto zadbać, by procesy związane z tym tematem przebiegały jak najszybciej i bez błędów. Może być to jednak pewne wyzwanie – zwłaszcza wtedy, gdy firma prowadzi transakcje z zagranicznymi podmiotami. Ponownie jednak rozwiązaniem tego problemu jest oprogramowanie dla logistyki, które może oferować automatyzację rozliczeń. Tego typu funkcje uwzględniają m.in. przejechaną odległość, wagę towaru i liczbę dostaw, by dostarczać jak najdokładniejsze dane do faktur.
Aplikacje dla kurierów i magazynierów
Logistyka łączy kilka różnych zagadnień związanych z łańcuchem dostaw – w tym magazynowanie i transport. Z tego względu należy zadbać, by oprogramowanie dla logistyki zapewniało odpowiednie funkcje dla pracowników odpowiedzialnych za każdy z etapów dostawy. Kierowcy na pewno docenią dostęp do aplikacji mobilnej z niezbędnymi informacjami, z kolei magazynierzy powinni mieć do dyspozycji funkcje ułatwiające kompletację. Dzięki temu dostawy będą realizowane z większą wydajnością; jednocześnie dzięki takiej funkcjonalności można zmniejszyć ryzyko pomyłek i ślad węglowy
Integracje z innymi systemami
Na koniec warto zwrócić uwagę również na kwestię integracji oprogramowania dla logistyki z innymi rozwiązaniami. Na poszczególnych etapach obsługi łańcucha dostaw wykorzystywane są osobne systemy – należy zadbać, by dodatkowe oprogramowanie było kompatybilne z każdym z nich. Odpowiednie rozwiązania dla logistyki powinny uwzględniać integrację z systemami typu CRM, ERP, WMS i innymi wykorzystywanymi przez firmę.
Jak wybrać odpowiednie oprogramowanie dla logistyki?
Wymienione powyżej możliwości powinny stanowić podstawę każdego rozbudowanego systemu dla logistyki. Oprócz tego można jednak wskazać także szereg dodatkowych rozwiązań, które nie zawsze będą użyteczne w kontekście działań konkretnej firmy. Z tego względu wybór w tym zakresie powinien zaczynać się od dokładnego określenia potrzeb danego przedsiębiorstwa. Aby połączyć elastyczność z wieloma funkcjonalnościami i łatwą integracją, warto stawiać na platformy modułowe – jednym z przykładów jest X-Road od firmy X-ONE.