Każdą dokonaną sprzedaż towarów lub świadczenie usług należy udokumentować paragonem lub fakturą, wystawioną w określonym terminie. Według przepisów fakturę należy wystawić w terminie do 15 dni licząc od końca miesiąca, w którym została wykonana usługa lub dostarczony towar. Przepisy dopuszczają wystawienie jej wcześniej, to jest do 30 dni przed tym terminem. Należy przy tym pamiętać, że to w interesie sprzedawcy jest wystawienie i przekazanie faktury kontrahentowi najszybciej jak to możliwe, gdyż wiąże się to z szybszym przypływem gotówki. Z punktu widzenia ekonomicznego optymalnie jest to wykonać zaraz po zakończeniu usługi lub dostawy. Taki dokument powinien zawierać ściśle określone elementy, ale jak zostaną one rozmieszczone na wydruku, decyduje już wystawca. Warto zadbać o estetykę i przejrzystość, gdyż faktura będzie wizytówką firmy. W programie FakturaLight można skorzystać z gotowych już wzorów lub stworzyć własny.
FakturaLight to program i aplikacja mobilna wydana przez firmę Complay, którego główną funkcją jest wystawianie faktur. Został tak napisany, aby działać na macOS, Windows, iOS oraz Android. Dzięki konfiguracji sieciowej można także pracować na jednej bazie na każdym z wymienionych systemów jednocześnie.
FakturaLight – program do faktur macOS
W ostatnim czasie zwiększyła się popularność produktów firmy Apple. Ich logo, czyli „nadgryzione jabłuszko” jest powszechnie znane i rozpoznawalne. Coraz częściej sięgają po nie osoby prywatne, ale także właściciele firm. Jest oto uzasadnione obsługą, ale też względami bezpieczeństwa. System macOS jest świetnie zabezpieczony przez atakami hakerskimi oraz przez kradzieżą. Na tym systemie istnieje zdecydowanie mniejsze ryzyko, że ktoś włamie się do komputera czy telefonu. A jeśli nawet wirus dostanie się do komputera, to nie będzie miał szans na wyrządzenie większych szkód.
Lawinowo rosnąca popularność produktów Apple, determinuje rozwój oprogramowania branżowego. Szczególnie duże zapotrzebowanie jest widoczne w dziedzinie fakturowania na program do faktur macOS oraz aplikację mobilną iOS, co oferuje wspomniana FakturaLight. Zarówno aplikacja desktopowa jak i mobilna są bardzo intuicyjne i zintegrowane z systemem, co pozwala na swobodne poruszanie się po menu. Prosta obsługa jest wygodna dla użytkownika i przewyższa możliwości innych programów fakturowych, do czego użytkownicy systemu macOS i iOS są przyzwyczajeni.
FakturaLight Magazyn – program do faktur z magazynem
Oprócz wersji standardowej, został udostępniony program do faktur z możliwością zarządzania magazynem i sporządzania remanentu rocznego, których na system macOS jest niewiele. FakturaLight Magazyn jest rozszerzoną wersją wyżej wspomnianego programu FakturaLight. O wszystkich dostępnych funkcjach można przeczytać na stronie producenta. Tutaj omówimy podstawowe moduły. W aplikacji otrzymujemy między innymi wystawienie faktur krajowych i zagranicznych z możliwością tłumaczenia ich na 11 jerzyków, użycia innych walut, wysyłkę mailową z poziomu programu, a także pobieranie danych kontrahenta z bazy GUS i VIES. Wartościową opcją jest również funkcja tworzenia własnych szablonów wydruku faktur, dostosowanych do potrzeb swoich i klientów. W opisie poniżej przedstawiamy krótką instrukcję.
FakturaLight – tworzenie własnego wyglądu faktury
W programie FakturaLight powstał moduł pozwalający skonfigurować wydruk faktur i innych dokumentów, spersonalizować wyrażenia występujące na wydrukach, a także dodać tłumaczenie własnych zwrotów na na inne języki. Ustawienia dotyczą zmiennych globalnych, jak również osobno dla poszczególnych typów dokumentów.
Jeśli chodzi o wygląd i rozmieszczenie danych na fakturze, to w programie dostępne są wbudowane szablony. Jednak najważniejszą, wspomnianą wyżej funkcją jest samodzielnego tworzenia wzorów dokumentów. Zastosowanie języka XHTML i obsługę silnika Inja pozwala na pełną modyfikację wyglądu, układu czy orientacji poszczególnych elementów. Oczywiście wszytko zależy od stopnia zaawansowania znajomości tych technik.
Bez wątpienia faktura jest nie tylko dokumentem księgowym, ale także wizytówką firmy. Do tej pory była dostarczana w formie papierowej lub elektronicznej, najczęściej w formacie pdf. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co dalej z wyglądem faktur, kiedy wejdzie w życie Krajowy System e-Faktur. Na pewno szybko nie zniknie, ponieważ nadal będzie potrzebna do księgowania przychodów w firmie.