Biznes

Aranżacja biura – na co należy zwrócić uwagę?

Funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni biurowej to nie lada wyzwanie. Liczy się zarówno komfort wykonywania obowiązków przez pracowników, jak również estetyka wnętrza. Często w przypadku spotkań z zewnętrznymi partnerami czy kontrahentami stanowi ono wizytówkę przedsiębiorstwa. Dobrze przemyśl wystój i układ biura również wtedy, gdy zależy Ci na dobrej atmosferze w miejscu pracy.

Jak to osiągnąć? Oto kilka praktycznych pomysłów na urządzenie biura.

Od czego zacząć aranżację biura?

Jako osoba odpowiedzialna za urządzanie i wystrój biura, projekty poprzedź kilkoma istotnymi pytaniami. Strefa pracy powinna być przede wszystkim funkcjonalna w kontekście zadań, jakie będą w niej realizowane.

Stwórz profil trybu zadań pracowników, oceń ich liczbę i fakt, czy większość czasu spędzają przy biurku, czy raczej się przemieszczają.

Stwórz także listę urządzeń, ale przede wszystkim praktycznych mebli. Te ostatnie będą niezbędne zarówno do samej pracy, jak i przechowywania czy archiwizowania dokumentacji.

Użytkowość biura wpłynie na odczuwany przez pracowników komfort, ich satysfakcję, a tym samym przyniesie korzyści firmie. Właśnie dlatego należy jak najlepiej przemyśleć wnętrza biurowe.

Projektowanie wnętrz biurowych a ich estetyka

Spójność stylistyczna przestrzeni pracy jest równie ważna, jak jej funkcjonalność. Ten aspekt należy uwzględnić nie tylko w kolorze ścian, dekoracjach czy dodatkach.

Już na etapie projektu możesz wybrać wygodne, a przy tym proste i eleganckie meble. Fotele, stoliki, biura czy regały w tym samym stylu będą uprzyjemniały pracę, a jednocześnie nie rozpraszały w obowiązkach służbowych.

Biuro powinno być atrakcyjne wizualnie również ze względów reprezentacyjnych. Na samym początku określ, na jakim efekcie Ci zależy.

Dzięki takim aspektom jak kolory, kształty mebli, oświetlenie i dodatki możesz pokazać, że firma poważnie traktuje swoich klientów, panuje w niej luźna atmosfera i otwartość lub też jest nastawiona na konkretne wartości – wszystko zależy od tego, jaki cel jej przyświeca i jak kształtuje swój profil.

Aranżacja biura okazuje się dobrym narzędziem komunikacyjnym.

Jak zaaranżować małe biuro?

Niewielka przestrzeń biura to jeszcze większe wyzwanie dla firmy. Nie zawsze można pozwolić sobie na wynajem dużego pokoju, w którym zmieści się pojemna szafa, obszerne biurko czy rozłożysta kanapa. W tym przypadku trzeba postawić na kompromis, nie zapominając jednak o tym, co niezbędne.

Urządzanie biura zacznij od podstaw, czyli biurka. Nawet niewielkich rozmiarów mebel musi zmieścić komputer, notatnik, lampkę czy przybory do pisania. W małym pomieszczeniu nie rezygnuj także z wygody. Do biura dobierz zdrowy dla kręgosłupa, ergonomiczny fotel lub krzesło.

Utrzymanie porządku w biurze znacząco wpływa na komfort pracy. Segregatory czy teczki zmieścisz w zgrabnej witrynie lub regale o minimalistycznym, nowoczesnym designie. Pamiętaj, że meble biurowe prezentujące się elegancko i profesjonalnie także wpływają na Twój wizerunek jako przedsiębiorcy.

Projekt pokoju biurowego, nawet o małym metrażu, powinien także uwzględniać jego estetykę. Istnieje wiele sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia, np. rezygnacja z masywnych mebli, ograniczenie liczby dekoracyjnych dodatków czy dobranie odpowiedniego oświetlenia. W takich sytuacjach dobrze sprawdza się też lustro.

Jak zaaranżować biuro typu open space?

To z kolei sytuacja odwrotna. Zarządzając biurem typu open space, musisz zadbać o harmonię i proporcję przy dużej ilości elementów. Takie biuro to nic innego, jak przestrzeń współdzielona przez wszystkich pracowników.

Aranżacja tego typu wnętrz biurowych musi uwzględniać wygodę użytkowników bez szkody dla atrakcyjności wizualnej wnętrza.

Należy również przemyśleć dobór mebli. W biurze open space planuje się kilka przestrzeni do różnych aktywności pracowników i należy te miejsca odpowiednio wyznaczyć.

Można to zrobić przy pomocy kolorów farb czy tapet ściennych, pokrycia podłogi lub układu mebli. Wyposażenie meblowe powinno jednak pozostać spójne. Zarówno biurka, jak i szafki, stół konferencyjny, krzesła czy komplet wypoczynkowy powinny być utrzymane w podobnej lub nawiązującej do siebie stylistyce.

Biuro typu open space nie musi być argumentem do urządzenia eklektycznego wnętrza.

Gdzie warto kupić meble do biura?

Przy kompletowaniu mebli biurowych liczy się duży wybór, jeśli chodzi o styl, wzornictwo, kolorystykę czy funkcjonalność. Aranżując przestrzeń do pracy, warto wybrać sklep odpowiadający na zróżnicowane potrzeby różnego rodzaju przedsiębiorstw.

Meble biurowe Unique to propozycja dla osób, które szukają uniwersalnych, atrakcyjnych rozwiązań. Ułatwią one zarówno codzienne funkcjonowanie w biurze, jak również stworzenie profesjonalnego wrażenia na zewnątrz.

Meble Unique to także przestrzeń do indywidualnych projektów wyposażenia precyzyjnie dostosowanego do potrzeb klienta.

koon
W przypadku artykułów sponsorowanych serwis koon.pl nie odpowiada za poprawność, kompletność ani jakość zamieszczonych informacji. Ewentualne szkody wynikające z ich użycia ponosi autor treści, do której prowadzi link, a nie właściciel strony.