Każdy, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, doskonale wie, jak wiele formalności trzeba załatwić, zanim w ogóle pomyśli się o decyzji kredytowej. Dla początkujących w tym temacie przygotowaliśmy poradnik, który pomoże w zgromadzeniu wszystkich dokumentów niezbędnych do wypełnienia wniosku.
Potwierdzenie zatrudnienia – komplet dokumentów
Szukasz mieszkania dla swojej rodziny i okazało się, że domy na sprzedaż dostępne w popularnym serwisie z ogłoszeniami spełniają nasze oczekiwania? A zatem wystarczy tylko spojrzeć na cenę i….okazuje się, że wartość nieruchomości znacznie przewyższa nasze możliwości finansowe i będziemy musieli skorzystać z kredytu.
A to, co w kredycie hipotecznym najważniejsze to zdolność kredytowa, która w dużej mierze zależy od naszych dochodów. Dochody mogą być przez bank ustalone na kilka sposobów, zależnie od źródła naszego zatrudnienia. Najłatwiej mają ci, którzy zatrudnieni są na umowę na czas nieokreślony. W takim wypadku możemy ograniczyć się do zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach. Od czasu do czasu bank może poprosić nas jeszcze o wyciąg z rachunku lub dodatkowe dokumenty w postacie PIT-37. Sprawa nieco się komplikuje, gdy źródłem naszego dochodu jest umowa cywilnoprawna. W tym przypadku bank poprosi o nieco dłuższą historię konta bankowego i potwierdzenie wpływania dochodu przez co najmniej 12 miesięcy. Są banki, które w ramach oferty kredytu hipotecznego w ogóle nie biorą pod uwagę umowy zlecenia, lub umowy o dzieło. Jeśli więc nie osiągamy dochodów z tytułu umowy o pracę, musimy liczyć się z automatyczną odmową kilku banków.
Dokumenty związane z nieruchomością
Choć portal Nieruchomosci-online.pl zapewnia możliwość znalezienia nie tylko domu i mieszkania, ale także działki lub nieruchomości z rynku pierwotnego, największy udział zapytań mają jednak mieszkania z rynku wtórnego. Gdy któraś oferta wzbudziła nasze zainteresowanie, a oglądanie mieszkania przebiegło po naszej myśli, będziemy musieli pomyśleć o kilku formalnościach, bez których wniosek kredytowy nie będzie kompletny.
Mowa tutaj o umowie przedwstępnej ze zbywcą, odpisie z księgi wieczystej oraz wypis z ewidencji gruntów, jeśli przedmiotem zakupu jest dom. W celu wyliczenia precyzyjnej kwoty kredytu bank będzie potrzebował obiektywnej wyceny nieruchomości wykonanej przez rzeczoznawcę, a także zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami, które jest do uzyskania ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Uzyskanie kompletu dokumentów może wydawać się dość skomplikowane, jednak w praktyce zajmuje to raptem kilka dni.
Jakich jeszcze dokumentów będziemy potrzebować do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny?
Jeśli interesują nas domy w Zabrzu i chcemy takowy kupić jako małżeństwo i zdecydowaliśmy o wspólnym wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, bank wymagać będzie od nas przedstawienia kilku dokumentów potwierdzających nasz stan cywilny. W każdym przypadku niezbędny będzie odpis aktu małżeństwa.
Kolejne dokumenty natomiast są opcjonalne i wymagane jedynie w przypadku, gdy taka ewentualność powstała. W przypadku rozdzielności majątkowej niezbędne będzie przekazanie umowy rozdzielności majątkowej. Dodatkowo bank może wymagać wyroku rozwodowego lub dokumentu potwierdzającego wysokość alimentów, jeśli małżeństwo dobiegło końca i kwestie finansowe muszą zostać odpowiednio sformalizowane.